2 asırdır mağarada hayvan yetiştiriciliği yapıyorlar | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

2 asırdır mağarada hayvan yetiştiriciliği yapıyorlar

İlçemize bağlı Karkın köyünde vatandaşlar köyün yanında bulunan tepede bulunan mağaralarda küçükbaş hayvancılık yapıyorlar. 2 asırdır mağarada hayvan yetiştiriciliği yapıyorlar
Bu haber 54 kere okunmuş. 14 Ocak 2020 Salı - 15:37


Tepenin yamacında bulunan mağaraları besihane olarak kullanan hayvan yetiştiricileri 200 yıldır atadan, dededen kalma yöntemler ile besicilik yaptıklarını belirttiler.

   Bölgede yaklaşık 30 mağarada 2 bin küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan köy sakinleri her biri 50 ile 200 koyun alan mağaralara günde 3 kez gelerek hayvanlarını yemliyor.

   Dededen kalma yöntemler ile asırladır hayvanlarını yetiştirdiklerini belirten hayvan üreticisi Ahmet Karabunar,  yaptığı açıklamada yaz, kış hayvanların mağarada beslendiğini söyledi.

‘Yazın serin, kışın sıcak bir ortam”

   200 yıldır aynı yöntemle hayvan yetiştiriciliği yapıldığını belirten Karabunar, “Atalarımızdan, dedelerimizden kalma mağaralarda hayvanlarımızı yetiştiriyoruz. Mağaralar yazın serin, kışın ise sıcak oluyor. 150 – 200 yıllık bu mağaralar. Doğal yöntemler ile hayvanlarımızı yetiştirdiğimiz için eti lezzetli oluyor ve kurbanlık içinde çok talep oluyor” dedi.

‘Köyün geçim kaynağı hayvancılık’

   Köyün başlıca geçim kaynağının hayvancılık olduğunu belirten Karkın Köyü Muhtarı İsmail Karakoç ise; “Köylülerimiz senelerdir, asırlardır atalarından böyle görmüşler ve mağarada hayvan yetiştiriciliğine devam ediyorlar. Genelde köyümüzün geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır ama birçoğu geçimini hayvancılıktan sağlıyor. Bizim köyümüzün geçmişinin oğuzlara dayandığı söylenir. Bu mağaraların bazıları vatandaşın kendi oyması ile yapılmış bir kısmı da kendiliğinden önceden tarihten geldiği şekliyle bulunduğu şekilde hayvan yetiştiriciliğine devam ediliyor. Şuanda herkes kendi çapında hayvan yetiştiriyor. Köy yerinde başka yapacak bir şey yok köyümüzün tek geçim kaynağı hayvancılık çünkü. Mağaralarımızın en büyük özelliği kışın sıcak, yazları ise serin olur. Burada yetişen hayvanlar sağlıklı olur. Etlerinde farklılıklar ve lezzetli olur. Kurbanda sağlıklı olduğu için bölgede çok tercih ediliyor. Genelde bu mağaralarda küçükbaş hayvan yetiştirirler. 2 bine yakın küçükbaş hayvan ve 30’a yakında mağara var” dedi.

‘Atalarımız buraları kazma ile kazmışlar’

   Köy sakinlerinden bir diğer hayvan üreticisi Aydın Karakoç ise, “Atalarımız eskiden bu mağaraları kazma ile kazmışlar. Şimdi olsa insanlar bir kazma vurmaz buraya. İçerisi kışın çok sıcak olur. Yağmur su almaz içerisine kışın sıcak, yazın serin olur. Hayvanlara çok faydalıdır. Köyde aşağıda ikamet ediyoruz. Her gün sabah, öyle, akşam buraya geliriz. Yazında malzemelerimizi slajlarımızı buraya çıkarırız ve hayvanlarımızı besleriz’dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign